От 4 март 2014 г. плащанията към бюджета ще стават по четири банкови сметки, като се откриват и три нови кода за вид плащане. Повече подробности  можете да намерите в текста по-долу.

 

 

Промени в плащането на данъчните и осигурителни задължения от началото на март

 

Във връзка с решение на Конституционния съд, с което текстове на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс бяха обявени за противоречащи на Конституцията, Народното събрание прие промени в ДОПК, според които от началото на март 2014 г.  плащанията на задълженията за данъци и осигурителни вноски ще се извършват по 4 банкови сметки към съответната териториална структура на НАП. Четирите банковите сметки[1] са за:

  • Централен бюджет – по тази банкова сметка се превеждат всички задължения за ДДС, годишни и авансови вноски по ЗКПО, включително данъци при източника, авансови, окончателни и данъци при източника на данъка върху доходите на физическите лица и други данъци. По тази сметка се превеждат и глоби и имуществени санкции, наложени от органите на НАП, както и лихвените плащания по просрочени задължения към централния бюджет.
  • Вноски за социално-осигурителни фондове – по тази сметка се превеждат вноските за ДОО от осигурителите и самоосигуряващите се лица, включително лихвените плащания
  • Вноски за Националната здравно-осигурителна каса (Вноски за здравно осигуряване) – за внасяне на вноски за здравно осигуряване от осигурителите и самоосигуряващите се лица, включително лихвените плащания
  • Вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване

Важно е да се отбележи, че за всяка от четирите сметки е приложим принципът за погасяване на най-ранното по падеж задължение. Последното правило важи за всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) Това означава че ако има непогасени задължения за ДДС за три данъчни периода например и бъде наредена сума, покриваща размера само на една от трите вноски, то тя ще погаси най-старото (с най-ранен падеж) задължение. Аналогично е положението, когато има непогасени различни данъчни задължения, като например задължения за корпоративен данък, данък върху доходите и ДДС. В тази хипотеза плащанията  също погасяват дълга, възникнал най-рано.

Друга съществена промяна, въведена с измененията на ДОПК е премахването на досегашния принцип при подадена декларация и наредено плащане преди изтичането на крайния срок за това, сумата по плащането да се визуализира като надвнесена до настъпването на падежа и да се обвързва със задължението едва при настъпването на крайния срок за плащане.  След промените, всяко наредено плащане, срещу което има задължение, се обвързва автоматично без да се изчаква изтичането на крайния срок за плащане.  За всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) се запазва  въведеното от края на 2013 г. облекчение на погасяване на публичните задължения, събирани от НАП, а именно първо се погасяват всички главници, а едва след това лихви.

 

Нови кодове за вид плащане

Едновременно с откриването на новите сметки за плащания към бюджета от 1 март 2014 г. се откриват три нови кода за вид плащане:

  • 11 00 00 – за плащане за данъци (приходи на централния бюджет)
  • 55 11 11 – за плащания за социалноосигурителните фондове към НОИ
  • 56 11 11 – за здравни вноски (приходи към НЗОК)

Всички плащания за ДЗПО продължават да се превеждат с код за вид плащане 58 11 11.

Общият код за вид плащане на данъци и осигурителни вноски, който се ползваше при действието на единната сметка, се закрива.

В ТД на НАП ГДО е открита нова банкова сметка за администриране на приходите  от дивидент за държавата и вноските от 50 на сто от наемите съгласно §19 от ЗДБРБ за 2012 г. и подобните разпоредби от законите за държавния бюджет за съответната година и наказателните лихви върху тях.

 

Платежни документи

Образците на платежните нареждания не се променят след измененията в ДОПК. В тях задължително, както и досега, трябва да се попълни информация за задълженото лице и наредителя, код за вид плащане (обърнете внимание, че за всяка от 4-те сметки съществува отделен код за вид плащане) и сумата с цифри и думи.  Не е необходимо да се посочва период, за който се отнася плащането, защото при постъпването на сумата, тя ще бъде обвързана със задължението с най-ранен падеж.

 

Срокове за плащане: Сроковете за плащане на публичните задължения, събирани от НАП не се променят във връзка с измененията в ДОПК.

 

Електронни услуги и електронни справки

Електронните услуги на НАП, осигуряващи достъп до данъчно-осигурителната сметка на физическите и юридическите лица продължават да функционират по досегашния ред, позволявайки на задължените лица да следят паричните преводи и тяхното обвързване със съответните задължения.

Електронната услуга на НАП за плащане на задължения с кредитни и дебитни карти, чрез системата за онлайн разплащане Е-pay ще бъде актуализирана с новосъздадените сметки и ще продължи да функционира.

 

Преходен период

За онези физически и юридически лица, за които към момента на влизане в сила на промените в ДОПК, в данъчно-осигурителната им сметка съществуват надвнесени суми, е предвиден преходен период от 3 месеца, в който могат да подадат писмено заявление, в което да заявят към коя от новите 3 сметки (за данъци, за социално-осигурителни вноски или за здравни вноски) да бъде насочен наличният остатък. Лицата, в чиито данъчно-осигурителни сметки към влизането в сила на промените в ДОПК няма надвнесени суми не се изисква подаването на заявления или контакт с НАП.

Новите банкови сметки вижте тук след 01.03.2014 г.[2]

Често задавани въпроси:

  1. 1.      Какво ще стане, ако в преводното нареждане е попълнен код за вид плащане, който не съответства на сметката?

Плащането към бюджета няма да бъде осъществено, тъй като всеки код за вид плащане трябва да отговаря на съответния приход в полза на бюджета (данък, здравни и социални осигуровки, ДЗПО).

  1. 2.      Какво означава на практика промяната на неизчакване на падежа?

Най-напред тази промяна дава право на лицата да погасяват задълженията си преди изтичане на крайния срок, което от своя страна дава право на избор (в рамките на определен период от време) кое задължения да бъде погасено. Този избор ще се осъществи чрез подаване на съответната декларация. Така например срокът за деклариране и внасяне на данък върху доходите на физическите лица (ДДФЛ), удържан от работници и служители е 25-то число. Срокът за деклариране и внасяне на ДДС е 14-то число. Ако задълженото лице желае да плати задълженията за ДДФЛ преди тези по ДДС, е достатъчно да подаде съответната декларация за ДДФЛ преди тази по ДДС и съответно да нареди необходимата сума. Така подадена на 3-то число декларация по ДДФЛ ще бъде погасена с преведена на 4-то число (например) сума, стига към този момент да не е подадена декларация по ДДС. Ако обаче са подадени и двете декларации и преведената сума не е достатъчна да погаси и двете задължения ще се погаси най-напред сумата по декларацията по ДДС.

Особено внимание следва да се обърне на тези декларации, които се подават еднократно и с които се декларират бъдещи задължения за определен или неопределен период от време. Например с декларация образец 7 за здравни вноски лицата заявяват, че ще плащат сами вноските си за здраве и началната дата, от която започват да го правят за неопределен период напред. Дължимата здравноосигурителна вноска ще бъде налична в сметката и готова за погасяване на първо число на съответния месец, през който изтича срокът на плащане. Ако задълженото лице не желае да погаси първо тях, следва преди да извърши плащане да подаде друга декларация с по-ранен срок за плащане или ако не дължи подаване на други декларации, да извърши плащане на падежа.

Така например месечните авансови вноски по ЗКПО се дължат до 15-то число на съответния месец. На първо число задължението се вписва в сметката и е готово за плащане. Ако задълженото лице желае, обаче, да плати първо ДДС, е достатъчно да подаде декларацията си по ДДС със срок за плащане 14-то число – в този случай първото постъпило плащане, ако не е в състояние да погаси и двете задължения, ще погаси ДДС.

  1. 3.      Продължават ли да съществуват заявленията за приоритетно погасяване на вноски за ДОО и здравно осигуряване от самоосигуряващите се?

Да, – запазват се правилата (познати от миналата година) по които самоосигуряващите се лица могат чрез подаване на заявление по образец, да изберат кои задължения за здравни вноски и лични социално-осигурителни вноски желаят да погасят. Така например, ако не са платени задължения на самоосигуряващо се лице за здравни вноски за десет месеца, лицето може чрез заявлението за заяви, че иска да погаси само последните три месеца, независимо, че падежите на тези задължения настъпват по-късно от останалите.

  1. 4.      Докога могат да се правят плащания към единната сметка на НАП?

Плащания по т.нар. единна сметка ще бъдат обработвани най-късно на 28.02.2014 г. В края на работния ден на 28.02.2014г. досегашните банкови сметки на НАП ще бъдат закрити. От 1.03.2014 г. плащанията ще се извършват по 4-те сметки за плащания – за данъци, за социално-осигурителни вноски, за здравни вноски и за ДЗПО. Така че, ако след тази дата се наредят суми по закритите банкови сметки на Агенцията, те няма да постъпят в НАП и ще бъдат връщани от банките. Допълнителна информация за новите моменти в плащането на публични задължения можете да намерите в сайта на НАП или чрез Информационния център на агенцията на infocenter@nra.bg или телефон 0700 18700.